Přidat k oblíbeným
CZ EN

Úvodní strana  Sport  Světový pohár 2016 ukázal, kam směřuje světový hokej

Světový pohár 2016 ukázal, kam směřuje světový hokej

Světový pohár mezinárodní světový je turnaj, který se koná nepravidelně, podle toho, jak jej NHL vyhlásí. Nemá nic společného s turnajem na olympijských hrách ani s mistrovstvím světa. Jedná se o zcela oddělenou koncepci, která se neřídí žádnou pravidelností. První ročník světového poháru (tehdy pod názvem Kanadský pohár) proběhl v roce 1976. Od té doby se hrál v letech 1981, 1984, 1987, 1991 a potom pod názvem Světový pohár 1996, 2004 a nyní 2016. Myšlenkou bylo, že by se tohoto turnaje účastnili nejlepší hráči světa bez ohledu na své klubové angažmá, NHL je tedy v tuto dobu pozastavena a národní týmy mají k dispozici opravdu to nejlepší, co daná země má. Letos měl Světový pohár trochu zvláštní formát. Zatímco dříve se účastnily země jako Německo nebo Slovensko, letos došlo k několika změnám. Slovensko ani Německo neměly své vlastní týmy, byl postaven tým Evropy. Dále kromě Kanady a USA zde soutěžil tým Severní Ameriky do 23 let. Ostatní týmy (Česko, Finsko, Rusko, Švédsko) zůstaly stejné. Co se letos čekalo od Českého týmu, který se v posledních pěti letech na světových turnajích trápí a co nám letošní Světový pohár řekl o světovém hokeji celkově?

Je nutno říct, že Češi zde nejeli zrovna jako favorité turnaje. Dá se říct, že papírově byl snad každý jiný tým na turnaji silnější. Nakonec se však ukázalo, že tohle není zcela rozhodující a že je důležitá semknutost a nasazení týmu. Češi zde předčili očekávání - neskončili poslední, dokonce ani předposlední. Skončili na konečném šestém místě a za nimi se umístili Finové a Američané. Český tým tedy rozhodně neodjíždí s ostudou, v přípravných zápasech porazil Rusko, na turnaji porazil USA, padl po prodloužení s týmem Evropy (který je finalistou) a dostal nakládačku od Kanady (to ale dostaly všechny týmy). Takže český tým i přes nepříznivé statistiky bojoval statečně. O stavu jednotlivých týmů může napovědět, kolik má daná země hráčů v NHL, tak pro srovnání:

Švýcarsko 13

Dominance Kanady je zde jasně vidět a ukázalo se to i na turnaji. Jejich hráči měli tah na bránu, měli perfektní fyzickou kondici, jsou asi nejlepší bruslaři světa. Jejich nezastavitelná mašina porazila suverénně každého, na koho narazila. Už ani Rusové se jí nemohou rovnat. Je to dáno ale také tím, že Kanaďané si na tomto turnaji udělali takové podmínky (pravidla NHL, úzké kluziště, všichni rozhodčí až na jednoho Američana jsou Kanaďané), aby na domácí půdě vyhráli. Jsou zde doma a je to znát jak na organizaci turnaje, tak také na atmosféře od fanoušků. Je vidět, že Kanada ostatním týmům trochu odskočila a je problém ji dohnat. Ale vzpomeňme, že například před deseti lety Kanada rozhodně nedominovala tolik jako teď. Podařilo se jí nastartovat skvělý program výchovy talentů, který rychle následovali Švédové. Kanaďané mají rychlost, dravost, mají skvělé bruslařské schopnosti, jsou velmi disciplinovaní jak na ledě, tak v životě a za jejich výkony jsou roky tvrdé dřiny. Dokud i ostatní týmy nepochopí, že hokej nyní nelze hrát stejně jako před dvaceti lety, budeme pořád tam, kde jsme a Kanada nám bude svým vlakem ujíždět stále rychleji.